ИЗЛОЖБА „СВЯТ ОТ ТЪКАНИ И БАГРИ“ В ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРАВЕЦ

По повод Коледните празници, Исторически музей Правец представи изложба под надслов „Свят от тъкани и багри“.

Традиционните български тъкани представят богатство от багри и красота, те са носители на идентичност и история.

С материали от фонда на Музея, някои от които събрани и през тази година, представяме старите тъкани, дело на сръчните ръце на нашите баби и прабаби – възглавници, покривки, бродерии, кенарени кърпи, постелки, завивки, шарени черги, престилки и др., една претворена традиция, излъчваща светлина, цветове, красота, изящество, уникалност, принадлежност и идентичност.

Те носят настроението и усещането за живота, на тези, които са ги изработили.

Съвършени по форма и изящни по украса и багри, тези прекрасни творения на народния дух разкриват високите духовни и нравствени качества на българския народ, неговите големи творчески сили, стремежа му към красивото и изящното, към практичното и удобното.