Съхраненото и споделено наследство от Исторически музей Правец

41 години от откриването на първата експозиция

На 18 април се навършват 41 години от откриването на първата музейна експозиция на Исторически музей Правец. По този повод музейните специалисти организират изложба под надслов „Артефактите разказват за живота в крепостта Боровец“. Изложбата представя спасеното и съхранено наследство от античната и късноантична епохи, открито при археологическите проучвания на крепостта Боровец. Тя е експонирана във фоайето на читалище „Заря 1895“ и беше открита в 17.00 часа в понеделник. През призмата на откритите находки и фотоси от проучванията на крепостта представяме живота на нейните обитатели възможно в пълен аспект. Артефактите разказват за въоръжението и ежедневния живот на обитателите, за поминъка и занаятите, с какви предмети са си служели, за накитите, които използвали, представени са екзагии – контролни мерки за номинала на монетите и вотивни (оброчни) предмети. Открити са монетни находки на почти всички римски императори,  започвайки от края на II век до края на IV в. и след това през V-VI в.

В същия ден на 18 април след откриването на изложбата в залата на Исторически музей Правец бе представена книга IV-та от поредицата „Исторически корени и културно наследство на община Правец“, която излезе от печат през месец октомври 2021 г. Наследството от миналото отразява духа и истината за цивилизацията, дори и след нейното изчезване. Затова ние се стремим да пишем, да изследваме наследството през отделните епохи и да го представяме за поколенията, да споделим, да оставим нещо след себе си. В настоящата книга представяме материали, отразяващи древната история и развитието на Правец и общината от Античността през епохата на Българското Възраждане, та чак до началото на 90-те години на XX в. Вярвам, че има четиво за всеки и че ви предоставяме възможност да научите нещо повече за древното и по-ново, но богато културно-историческо наследство на Правешкия край.

Изложбата може да се посещава през следващите няколко месеца!

Заповядайте! Очакваме ви!